Wystąpienie Jana Łukaszkiewicza podczas konferencji Mocno Zielone Miasto, Warszawa, 6.09.24
Już 6 września odbędzie się kolejna edycja Konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO, która towarzyszyć będzie 31. Międzynarodowym Targom ZIELEŃ TO ŻYCIE (EXPO XXI, WARSZAWA). Poznaj siłę synergii! – tak brzmi hasło, które jest motywem przewodnim programu. W programie m.in. wystąpienie "Znaczenie zieleni na powierzchniach architektonicznych w dobie zmian klimatu" dr hab. inż. arch. krajobrazu Jana Łukaszkiewicza, reprezentującego Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone".
W miarę nasilenia się urbanizacji i postępowania zmian klimatu na całym świecie, implementacja zielonej infrastruktury na terenach miejskich staje się kluczowym czynnikiem zrównoważonego rozwoju. W związku z tym na popularności zyskują także roślinne (żyjące) multifunkcjonalne dachy na budynkach i budowlach, jako rozwiązania estetyczne dla krajobrazu miasta i przyjazne dla środowiska. Zakładanie roślinnych (żyjących) dachów staje się nie tylko trendem mody, ale już koniecznym wymogiem dla jakości życia. Referat ma na celu syntetycznie przybliżyć i wyjaśnić funkcje i znaczenie stosowania roślinności na powierzchniach architektonicznych budynków – a szczególnie roślinnych (żyjących) dachów i zielonych fasad – oraz wynikających stąd korzyści np. w sferze przyrodniczej i ekonomicznej.
Dr hab. inż. arch. krajobrazu Jan Łukaszkiewicz jest architektem krajobrazu, związanym od wielu lat z najstarszym w Polsce uniwersyteckim kierunkiem architektury krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Należy do Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (PTD), Polskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone (PSDZ).
W swojej pracy zawodowej prowadzi badania, projekty oraz opracowania eksperckie dotyczące kształtowania i utrzymywania zieleni zarówno w krajobrazie zurbanizowanym jak i otwartym. Opracowuje studia zieleni parków i ogrodów oraz linearnych układów zieleni np. aleje, zielone korytarze tramwajowe, zieleń wzdłuż kanałów wodnych i in. Interesuję się szczególnie rozwojem i wdrażaniem rozwiązań pozwalających łączyć wzrost roślin z infrastrukturą techniczną (tzw. „zielona infrastruktura”). Szczególne znaczenie w dobie zmian klimatu posiada dla naszego prelegenta kształtowanie zieleni na powierzchniach architektonicznych zwłaszcza: roślinne dachy, zielone fasady, zielone parkingi i in.
Kontakt: Katedra Architektury Krajobrazu, SGGW w Warszawie, ul. Nowoursynowska 159, 02-776 Warszawa; www.kak.sggw.edu.pl; e-mail: jan_lukaszkiewicz@sggw.edu.pl
Szczegółowy program na:
https://zielentozycie.pl/konferencja-mocno-zielone-miasto-2024-sprawdz-program-i-poznaj-prelegentow/