Podsumowanie warsztatów w Koninie
W kwietniu 2023r., w ramach projektu "Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie" odbyły się warsztaty dla dorosłych oraz dla uczniów konińskich szkół średnich, które poprowadzili partnerzy Miasta Konina: Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone" oraz Norwegian Association for Green Infrastructure.
Celem warsztatów było zwiększenie świadomości uczniów odnośnie roli zielono-niebieskiej infrastruktury i jej wpływu na mikroklimat miejski. Warsztaty pozwoliły poznać proste sposoby ekologicznych działań możliwych do zastosowania w miejscu zamieszkania. Zdobyte podczas warsztatów doświadczenie pomoże młodym mieszkańcom Konina nabrać nawyku dbania o środowisko (nie tylko lokalne), a może także przenieść je na grono rodziny i znajomych. Warsztaty, czyli nauka przez doświadczenie i praktykę są bardzo efektywną formą przyswajania wiedzy.
Zrealizowano 3 bloki tematyczne. Blok tematyczny 1 - "Rola roślin i wody w krajobrazie miasta", blok tematyczny 2 - "Miasto w obliczu zachodzących zmian klimatycznych", blok tematyczny 3 - "Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury/designing green and blue infrastructure".
Warsztaty odbyły się w ramach projektu pn. "Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie", który polega na realizacji działań w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury i zwiększeniu powierzchni terenów zieleni, zintensyfikowaniu działań związanych z zagospodarowaniem wód opadowych w mieście w miejscu ich powstawania, likwidacją miejskich "wysp ciepła" oraz poprawie mikroklimatu wewnątrz miasta.
Projekt ma charakter kompleksowy uwzględnia działania adaptacyjne, mitygacyjne oraz edukacyjne, które są ze sobą spójne i wzajemnie powiązane. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, finansowany ze środków MF EOG 2014-2021 oraz z budżetu państwa.
zdjęcie UM Konin