Parlament Europejski wzywa do wyznaczenia celów dotyczących zielonych dachów w celu przywrócenia miejskiej bioróżnorodności

9.06.2021 Parlament Europejski przyjął rezolucję „Unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r.: Przywracanie natury do naszego życia”, w pełni popierając strategię Komisji Europejskiej dotyczącą obecnego kryzysu różnorodności biologicznej.

W rezolucji Parlament wzywa Komisję Europejską do wyznaczenia ambitnych, prawnie wiążących celów w zakresie bioróżnorodności miejskiej, rozwiązań opartych na zasobach przyrody i zielonej infrastruktury, podkreślając ich korzyści dla ludzi i dzikiej przyrody.

Aby promować bioróżnorodność w miastach, posłowie podkreślają potrzebę wprowadzenia środków, takich jak udział zielonych dachów w nowych budynkach, wspieranie rolnictwa miejskiego, zapobieganie stosowaniu chemicznych pestycydów i ograniczanie stosowania nawozów na terenach zieleni w UE.

Rezolucja uznaje, że zielone obszary miejskie i zielona infrastruktura mogą świadczyć usługi ekosystemowe wspierające różnorodność biologiczną i przyczyniające się do fizycznego i psychicznego dobrostanu ludności. W związku z tym posłowie do PE popierają inicjatywę Komisji dotyczącą utworzenia platformy UE na rzecz zazieleniania miast.

„Cieszymy się, że Parlament Europejski uznaje kluczowy wkład zielonej infrastruktury w przywracanie bioróżnorodności na obszarach miejskich” – powiedział prof. Manfred Koehler, prezes Światowej Sieci Zielonej Infrastruktury (WGIN). „Przywrócenie natury do naszych miast jest jednym z najpilniejszych i najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stoi Europa i świat. Instalując na naszych budynkach powierzchnie porośnięte roślinami, możemy stworzyć naturalne siedlisko dla zapylaczy, małych owadów i ptaków, a nawet pozwolić na uprawę miejską w miejscach, które w inny sposób nie są wykorzystywane”.

W rezolucji posłowie do PE wyrażają ubolewanie, że UE nie osiągnęła celów różnorodności biologicznej na 2020 r., podkreślając, że nowa strategia musi zająć się wszystkimi pięcioma głównymi czynnikami zmian: zmianami w użytkowaniu lądu i morza; bezpośrednią eksploatacją organizmów; zmianą klimatu; skażeniem oraz inwazyjnymi gatunkami obcymi. Ponadto posłowie wnioskują o uruchomienie 20 miliardów euro rocznie na działania na rzecz różnorodności biologicznej w Europie.

źródło: WGIN

Historia aktualności

2024 (51)
2023 (66)
2022 (59)
2021 (40)
2020 (21)
2019 (6)
2018 (16)
2017 (6)
2016 (23)
2015 (11)

Pages