Polskie akcenty podczas World Green Infrastructure Congress 2023 w Berlinie

Pod koniec czerwca 2023 odbyło się w Berlinie jedno z najważniejszych wydarzeń w branży dachów zielonych i zielonej infrastruktury. Na Kongresie nie zabrakło licznych i bardzo znaczących akcentów polskich.

World Green Infrastructure Congress 2023 w Berlinie to trzydniowe wydarzenie, które było poświęcone wszystkim aspektom zielonych budynków (zazielenianie dachów, elewacji i wnętrz) wraz z powiązanymi tematami (w tym klimat miejski, zarządzanie wodą deszczową, zrównoważony rozwój, miasto przyszłości).

World Green Infrastructure Congress 2023 przyciągnął ponad tysiąc uczestników (stacjonarnie i on-line) z 41 krajów. Podczas dwóch dni miało miejsce pięć równoległych sesji tematycznych. Program konferencji z 95 specjalistycznymi wykładami i łącznie 107 prelegentami z 28 krajów był imponujący i pozwolił na kompleksowy przekrój przez badania, strategie miast i technologie zazieleniania budynków na świecie.

Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja posterów prezentujących efekty pracy naukowców z całego świata. Trzeciego dnia odbyły się wycieczki tematyczne, których uczestnicy mogli zobaczyć najnowsze realizacje dachów zielonych, roślinnych ścian i zieleni zewnętrznej oraz wewnętrznej na terenie Berlina.

Organizatorem Building Green World Congress 2023 było Federal Building Green Association (BuGG), wspierane przez międzynarodowych partnerów: World Green Infrastructure Network (WGIN), European Federation of Green Roof & Green Wall Associations (EFB), Austrian Association for Green Buildings (VfB) i Stowarzyszenie Szwajcarskie, Building Greening (SFG), oraz partnerów z Niemiec (Federalne Stowarzyszenie Budownictwa Ogrodów, Krajobrazu i Boisk Sportowych eV BGL, Patzer Verlag).

W każdej dziedzinie aktywności podczas Kongresu nie zabrakło licznych i bardzo znaczących akcentów polskich.

Sesje tematyczne

Jednym z prelegentów pierwszego dnia była Prezes Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” (PSDZ) dr inż. Marta Weber-Siwirska. Wystąpienie dr inż. Marty Weber-Siwirskiej będące wykładem zamawianym na Kongresie, dotyczyło „Wdrażania zielonych rozwiązań w polskich miastach – wyzwań i możliwości” i było częścią bloku tematycznego „Strategie miejskie”.

Współautorem prezentacji była Katarzyna Wolańska, redaktor prowadząca portal tematyczny ZielonaInfrastruktura.pl i członek Zarządu PSDZ.

Dr inż. Marta Weber-Siwirska miał również znaczny udział w przygotowaniach do Kongresu, będąc jednym z recenzentów streszczeń nadesłanych referatów. Brała także udział w organizacji konkursu WGIN z ramienia World Green Infrastructure Network (WGIN), gdzie pełni funkcję członka Zarządu (koordynowała prace grupy zajmującej się kategorią badawczą w ramach konkursu).

Prezentacja posterów

Naukowcy z Polski prezentowali wyniki swoich badań w formie posterów eksponowanych podczas Kongresu. Członkowie Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” prezentowali następujące postery:

„Plant’s functional diversity in the creation of urban green infrastructure ecosystems” prezentujący wyniki badań prowadzonych przez dr inż. Martę Weber-Siwirską z Katedry Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i mgr inż. Magdalenę Bielę (w trakcie doktoratu wdrożeniowego na Uniwersytecie Śląskim).

„Possibilities and limitations for green roofs development in the historic urban fabric – a case study of Wrocław (Poland)” będący podsumowaniem badań przeprowadzonych przez dr inż. Justynę Rubaszek z Katedry Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Strefa wystawienniczo-targowa

Na towarzyszącej Kongresowi wystawie o charakterze targowym znalazło się prawie 60 wystawców, w tym 2 firmy z Polski.

Jednym z wystawców i srebrnym sponsorem Kongresu był polski producent i dostawca systemów do dachów zielonych ATUS Group. Stoisko ATUS Group (członka wspierającego Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”) stało się miejscem spotkania członków i sympatyków PSDZ.

Uczestnikami World Green Infrastructure Congress 2023 w Berlinie była liczna grupa członków Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”: Magdalena Biela Zastępca Dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach i doktorantka na Uniwersytecie Śląskim, Jolanta Gryczyńska z CALLA, Marta Weber-Siwirska Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Prezes PSDZ, Balbina Gryczyńska z CALLA, dr inż. Justyna Rubaszek Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i PSDZ, Katarzyna Wolańska ZielonaInfrastruktura.pl i członek Zarządu PSDZ, Aleksander Lech z GCL, Michał Barnaś i Paweł Koziej z ATUS Group.

Międzynarodowy konkurs World Green Infrastructure Network

Na zakończenie Kongresu odbyło się ogłoszenie wyników w międzynarodowym konkursie World Green Infrastructure Network. 

Wśród nagrodzonych w kategorii „zielona infrastruktura” znalazł się projekt naturalistycznego Parku Gądowian we Wrocławiu, autorstwa Pracowni Architektury Krajobrazu IKROPKA z Wrocławia. Projekt powstał na zlecenie Gminy Wrocław, Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu (prowadzony był we współpracy z Martą Maciaszek).

Wycieczki tematyczne

Podczas trzeciego dnia Kongresu odbyły się wycieczki tematyczne, które również cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, w tym także z Polski.

To było bardzo udane i inspirujące wydarzenie. Kolejny World Green Infrastructure Congress odbędzie się za rok w Nowej Zelandii.

Autor relacji: Katarzyna Wolańska, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.

Historia aktualności

2024 (33)
2023 (66)
2022 (59)
2021 (40)
2020 (21)
2019 (6)
2018 (16)
2017 (6)
2016 (23)
2015 (11)

Pages