SAK zaprasza: Współczesna Architektura Krajobrazu, 10 listopada 2023, Centrum Kongresowe UR, Kraków

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu zaprasza do udziału w konferencji Współczesna Architektura Krajobrazu, która odbędzie się 10 listopada 2023, w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Tematem przewodnim jest Gleba jako podstawa projektowania ekosystemowego.

Na stronie konferencji możemy przeczytać: Gleba jest podstawą życia na naszej Planecie, niestety jest także elementem najbardziej pomijanym w procesie projektowania i zarządzania zielenią. Dlaczego tak mało uwagi poświęcamy glebie? Zamiast zauważyć, dostosować się do stanu istniejącego i przez to docenić zasób jakim jest gleba, zakładamy jej wymianę, przykrywamy “szmatą”, nawozimy chemicznie, działając wbrew naturze i zdrowemu rozsądkowi. Całkowicie pomijamy żywą część gleby gardząc a nawet zabijając wszelkie życie, bez którego gleba glebą być przestaje.

Obserwujemy stosowanie powtarzalnych zestawów gatunków roślin w projektach różnych terenów zieleni. Bez względu na to czy jest to ogród przydomowy, teren osiedlowy, miasto, wieś, Pomorze czy Podkarpacie. Zestawienia roślinne takiego rodzaju są oderwane warunków siedliskowych, w tym od kontekstu glebowego. Tak jest być może łatwiej pod kątem przedstawienia na wizualizacjach, szybciej, ale nie lepiej.

Gleba to podstawa wszystkich ekosystemów lądowych. Bez zdrowej, żywej gleby nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać zmianom klimatu. Problem ten dotyczy nie tylko przemysłowego rolnictwa czy lasów, także jako architekci krajobrazu możemy mieć wpływ na zwiększenie sekwestracji glebowej. Przy okazji zyskując na jakości naszych projektów, tworząc odporne, zdrowe i przy okazji świetnie wyglądające otoczenie.

Zagadnienia związane z glebą są kontynuacją rozważań na temat Ecosystem Based Design zainaugurowanymi przez SAK w 2022.

Więcej informacji o konferencji, w tym program i możliwość rejestracji można znaleźć na stronie https://wak2023.symposium.pl/programWAK

Historia aktualności

2024 (41)
2023 (66)
2022 (59)
2021 (40)
2020 (21)
2019 (6)
2018 (16)
2017 (6)
2016 (23)
2015 (11)

Pages