Trwa realizacja Zielonego Podwórka Miejskiego na Chorzniu w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”

Trwa realizacja Zielonego Podwórka Miejskiego na Chorzniu w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Prace obejmują nasadzenia roślin, elementy małej architektury: ławki z donicą na zieleń, kosze do segregacji śmieci, zieloną donicę z funkcją REDBOX, urządzenia zabawowe, łapacz wody opadowej, liście zbierające wodę, zielone fasady oraz lampy hybrydowe wyposażone w panele solarne oraz turbiny wiatrowe.

Powstaje system retencji wód opadowych. Jego celem jest zbieranie większej ilości wody pochodzącej z opadów deszczu, które będą „wyłapywane” przez liście zbierające wodę oraz łapacz deszczu, a następnie prowadzone do niecki retencyjnej, gdzie będą powoli wsiąkać w grunt.

Liście zbierające wodę oraz łapacz deszczu zwiększają powierzchnię wyłapywania deszczu. Woda opadowa w sposób kontrolowany jest infiltrowana do gruntu, zamiast uciekać do kanalizacji burzowej lub rozpływać się w sposób niekontrolowany po nawierzchniach. Zastosowany system ma działanie praktyczne oraz edukacyjne – jako element błękitno-zielonej infrastruktury stosowanej w celu adaptacji do zmian klimatycznych, których następstwem są m.in. ulewne deszcze i powodzie miejskie.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej!

Projekt pn.: „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, realizowany jest w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, korzysta z dofinansowania o wartości prawie 8,7 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1,5 mln PLN otrzymanego z budżetu państwa!

Historia aktualności

2024 (41)
2023 (66)
2022 (59)
2021 (40)
2020 (21)
2019 (6)
2018 (16)
2017 (6)
2016 (23)
2015 (11)

Pages