Artykuł w "Zieleni miejskiej" na temat projektu "Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie"

Już w marcowym wydaniu "Zieleni miejskiej" ukaże się artykuł na temat projektu "Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie", w którym PSDZ jest partnerem odpowiedzialnym za część działań edukacyjno-informacyjnych.

Tym artykułem rozpoczynamy cykl publikacji, które będą ukazywały się w czasie trwania projektu finansowanego z Funduszy EOG na różnych jego etapach. Celem tych artykułów jest:

  • Upowszechnienie wiedzy na temat zielonej infrastruktury oraz zielonych korytarzy jako połączeń pomiędzy już istniejącymi terenami zieleni i nowo powstającymi.
  • Upowszechnienie zielonych korytarzy jako sposobu na tworzenie zintegrowanych przestrzeni, które dostarczają korzyści uzyskiwane od środowiska (tzw. usługi ekosystemów).
  • Upowszechnienie zielonych korytarzy jako dobrych wzorów i rozwiązania, które pozwala na połączenie oddzielonych, zdezintegrowanych fragmentów miasta w przestrzeń zieloną i zrównoważoną.
  • Popularyzacja zielonych korytarzy jako sposobu na zrównoważone funkcjonowanie miast i zrównoważone zarządzanie miastami oraz tworzenie spójnych ekosystemów.
  • Upowszechnianie rozwiązań, które zostaną wdrożone w ramach projektu w mieście Konin i inspirowanie do wdrażania podobnych innowacji w innych gminach.
  • Budowanie i wzmacnianie pozytywnego przekazu dotyczącego wpływu funduszy EOG i funduszy norweskich na rozwój społeczno-gospodarczy i poprawę jakości życia mieszkańców w skali ogólnopolskiej.
  • Informowanie w skali ogólnopolskiej ogółu społeczeństwa i specjalistów zainteresowanych zielono-niebieską infrastrukturą a także tematyką mitygacji i adaptacji do zmian klimatu o celach, przebiegu i wynikach projektu.

Upowszechnianie rozwiązań, które zostaną wdrożone w ramach projektu w mieście Konin i inspirowanie do wdrażania podobnych innowacji w innych gminach.

Projekt pn. "Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie" polega na realizacji działań w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury i zwiększeniu powierzchni terenów zieleni, zintensyfikowaniu działań związanych z zagospodarowaniem wód opadowych w mieście w miejscu ich powstawania, likwidacją miejskich "wysp ciepła" oraz poprawie mikroklimatu wewnątrz miasta.

Celem głównym projektu jest zwiększenie odporności miasta Konin na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do tych zmian, podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zmian klimatu, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury.

Projekt ma charakter kompleksowy uwzględnia działania adaptacyjne, mitygacyjne oraz edukacyjne, które są ze sobą spójne i wzajemnie powiązane. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, finansowany ze środków MF EOG 2014-2021 (Fundusze EOG) oraz z budżetu państwa.

Historia aktualności

2024 (56)
2023 (66)
2022 (59)
2021 (40)
2020 (21)
2019 (6)
2018 (16)
2017 (6)
2016 (23)
2015 (11)

Pages